Obsah článku
Čo je ischias?
Je to v zásade bolesť spojená s brnením alebo stratou citu v ľavej alebo pravej nohe (zvyčajne nie obidve) vyvolaná dráždením nervových koreňov, ktoré vychádzajú z miechy v oblasti bedrovej chrbtice a sú najčastejšie spojené s herniou disku, teda vyskočenou, či vytlačenou platničkou. Sedací nerv prebieha oblasťou sedacích svalov dolu po zadnej strane stehna a lýtka až k členku a chodidlu. Ľudovo sa ischias označuje často ako len „zápal sedacieho nervu“.
Príčiny a príznaky ischiasu
Obvyklou príčinou vzniku ischiasu je prasknutá alebo vyskočená medzistavcová platnička (hernia disku), ale aj zúženie miechového kanála (spinálna stenóza), blokáda bedrových stavcov – výbežkov kostných ostrôh, zápal kĺbov, zápal hruškovitého svalu, úraz, tehotenstvo a pod.
Bolesti sprevádzajúce ischias sa môžu značne líšiť, v závislosti na lokalite a stupni priškripnutia nervu. Pacient môže cítiť bolesti v podobe pálenia, tupej bolesti alebo mierneho brnenia. Niektorí pacienti na základe skúsenosti opisujú bolesť ako bolesť vyžarujúcu do bedrových kĺbov, lýtiek a chodidiel. Celkovo možno povedať, že sa postihnutá noha pociťuje ako slabá. Bolesť ischias sa zhoršuje pri státí, sedení na dlhú dobu a v noci. Bolesť sa môže tiež zhoršiť/zvýšiť spolu s kýchaním, kašľom alebo so smiatím.
Diagnostika ischias-u
V prípade, že príznaky bolestí neustúpia ani po 6 týždňoch, neurológ Vás pravdepodobne pošle na vyšetrenie MRI alebo CT. Magnetickou rezonanciou sa zistí konkrétny útlak a presné miesto, ktoré spôsobuje problém vo väčšine prípadov. Konkrétny dôvod – spúšťač však môže byť obvykle aj iný, tak ako je napísané vyššie v tomto článku a tak sa môže jednať napr. aj o herniu disku, čo pacient nemusí vôbec presne zadefinovať (oblasť bolesti je iná než by pacient mal pociťovať pri vyskočenej platničke).
Prevencia ischias-u /liečba
Telesné cvičenie, akým je napríklad plávanie, podporuje svalové skupiny, ktoré pomáhajú chrbtici uvoľniť svalové partie neustále preťažované strnulými a opakovanými pohybmi. Cvičenie jogy a pilates dokonca môžu ľahko pomôcť zvýšiť celkovú flexibilitu človeka a rovnako posilniť chrbtové svaly. Nesprávne držanie tela však môže bolesti zhoršiť.
Niekoľko tipov na zlepšenie ischiasu, resp. zmiernenie nepohodlia a zápalu sedacieho nervu:
Státie:
Ak stojíte dlho, stojte vzpriamene, kedy panvu jemne podsadíte dopredu, plecia uvoľníte a lopatky tlačíte jemne dozadu, hľadíte pred seba tak, že podsadíte hlavu jemne dozadu tak, že bradu ako keby tlačíte dozadu k lopatkám. Telesnú hmotnosť rozložíte rovnomerne postojom na oboch nohách tak, že máte nohy rozkročené v šírke pliec.
Sedenie:
Mali by ste sa starať o čo najpohodlnejšie sedenie, chrbát prípadne podložiť vankúšikom, či uterákom, tak aby váha nespočívala len na jedno miesto chrbtice. Kolená a boky by mali byť v jednej rovine, ak to tak nie je, je potrebné použiť podložku na zem, aby sa kolená dostali do jednej roviny.
Jazda na veľké vzdialenosti a šoférovanie všeobecne
Je to predovšetkým o stabilizácii chrbta, aby nedošlo k jeho jednostrannému preťaženiu. Preto je potrebné vytvoriť si správny posed, polohu, pri ktorej sa cítite najlepšie a v prípade nepohody chrbát podoprieť napríklad bedrovým pásom, či vankúšom. Dôležité je samozrejme robiť časté prestávky, kedy sa ponaťahujete a zmeníte polohu, čo je rovnako dôležité pre chrbát ako aj únavu zo šoférovania a dlhej cesty.
Spánok – aký matrac a polohy
Odporúča sa spať na stredne tvrdom matraci (nie však príliš tvrdom). Je to z toho dôvodu, že váha tela sa pri spaní prenáša do oblastí lopatiek a panvy, ktoré zároveň udržujú telo vzpriamenej polohe aj pri odpočinku. Hlavu je potrebné podložiť vankúšom najmä v prípade, ak sú svaly a chrbtica namáhané v dôsledku zlej (alebo žiadnej) opory hlavy, kedy hlava je buď veľmi prehnutá nadol a po spaní je stuhnutá šija alebo ak je príliš vysoký uhol (sklon) vankúša smerom nahor, čo spôsobuje zase problémy so šijou, najmä pri vstávaní. Použite vankúš, ktorý najviac vyhovuje vašej chrbtici, niekto má rád tvrdší, niekto zase naopak mäkší. Najprirodzenejšia poloha pre spánok – pre komfort a úľavu chrbtice je spánok s polohou na chrbte.
Zdvíhanie a manipulácia s (ťažkými) vecami
Pri týchto aktivitách platí jednoduchá rovnica, ktorá hovorí, že každé závažie zdvíhame spolu s nohami, tzv. „výťah“, kedy s pokrčenými nohami spolu dvíhame závažie, nie s prehnutým chrbtom a prudkým ťahom!
Dúfam, že bol tento článok aspoň trochu užitočný a nápomocný.
Dobrý deň,chcem sa opýtať či porusenie 7a8stavca moze byt pricinou vysokého krvného tlaku.Za skorú odpoveď vopred ďakujem,s pozdravom Mája K.