Umelá (syntetická) platnička je vymenená za pôvodnú, definitívne poškodenú a nefunkčnú. Výmena sa vykonáva chirurgickým zásahom a cieľom operácie je nielen nahradiť nefunkčnú platničku, ale predovšetkým dostať pacienta do čo najlepšej kondície a funkčnosti pohybu ako keby mal zdravú, funkčnú platničku. Umelá platnička sa vkladá presne na miesto pôvodnej, medzi stavce chrbtice.
Umelý disk má za úlohu plnohodnotne nahradiť – obnoviť pohyblivosť pacienta v celom rozsahu: zohýnanie, prehýnanie, predklon, záklon, rotačné pohyby, vykrúcanie sa do strán. Disk môže obsahovať rôzne úpravy, ktoré napomáhajú pohybu podobne ako „živé“ platničky – prehnutím sa jedna časť zúži, pričom druhá sa zvýši (zväčší objem) a tak pôsobia funkčne rovnako ako ostatné platničky.
Zdravá platnička funguje ako absorbér otrasov pri pohybe a zároveň udržiava správnu vzdialenosť jednotlivých stavcov, z ktorých vystupujú jednotlivé nervy do konkrétnych častí tela. Správna výška a postavenie stavcov chrbtice umožňuje vytvárať bezproblémový priechod týchto nervových výstupov.
V prípade pohybu a otrasov (napr. pri joggingu, skákaní) sa dočasne zmenší vzdialenosť stavcov, ale po ukončení záťaže sa platnička opäť dostáva do pôvodnej polohy, čím plní funkcie absorbéra. Taktiež umožňuje „úspešne bojovať“ s gravitáciou tak, že drží hlavu a jednotlivé časti tela v správnej polohe. Pri každom pohybe umožňuje dostatočne povoliť chrbticu tak, aby sa ohla do strany jednoduchým preliatím na stranu, kde je menší tlak a pôsobí tak ako podpera.
Obsah článku
Výhody a riziká umelej platničky
Výhody:
Obnovená funkčnosť chrbtice – v prípade úspešnej operácie je pohyblivosť výrazne zvýšená
Nevýhody a riziká:
Ako pri každej operácii existuje nebezpečenstvo spojené s problémami celkovej anestézie, krvných zrazenín, alergických reakcií. Iné riziká spočívajú v posunutí disku, jeho uvoľneniu, prasknutiu, či ohnutiu. Je tu tiež nepohodlie spojené s prijatím implantátu do tela, bakteriálna infekcia, či brnenie končatín, zníženie pohyblivosti v dôsledku neúspešnej operácie, zápaly tkaniva okolo miesta výmeny, problémy v tehotenstve, atakovanie nervového koreňa. Bohužiaľ nie vždy je výmena platničky za umelú efektívna. Pôsobí tu veľa faktorov, či sa pacient následne bude cítiť dobre, lepšie. Chirurgický zákrok môže paradoxne dokonca zhoršiť príznaky a symptómy, nemusí znížiť nepohodlie.
Zotavenie po operácii si samozrejme vyžaduje plnohodnotnú rehabilitáciu a individuálny prístup k pacientovi, aby sa čo najskôr dostal do bežného života a vykonával aktivity ako predtým. Je však logické, že bude musieť pristupovať k určitým aktivitám zmeneným spôsobom, uvedomujúc si limity vymenenej platničky…
Dobry den
Som profesionalny sportovec
Chystam sa na operaciu s platnickou l5s1 budu mi tam davat implantat
Chcem sa opytat aka dlha je rehabilitacia aby som bol opat funkcny a mohol sportovat
Dakujem
Mam 202 cm 115 kg
Dobrý deň.Mna čaká výmena 2platničiek a stabilizácia.Mám s toho trocha strach.Viete mi povedať čo ma čaká?
Signifikantná foraminálna stenóza v L5-S1bilat.,viac vľavona podklade protrúzie,extrúzie disku výraznej
spondylartózy a spondylolistézy I.st.Mayerdink,kompresia foraminálneho priebehu L5 bilt.,viac sin.,relatívna bilat.,preforamiálna
a pravostrnná paracentrálna stenóza v L4-5 na podklade protrúzie a extrúzie disku.Rozvinuté osteochondrózy diskov L4-S1 gr.III.
Zdravim.mne treba tiez vymenit platnicku za umelu ale neurochyrurg mi povedal ze pokial viem chodit a neboli ma to az tak velmi tak ze pockame!ze mozu nastat po operacii nejake nasledky.mam ju uz operovanu 5 krat.pytam sa ake mozu nastat komplikacie po operacii?dakujem
Dobry den.Potrebovala by som radu.Som po operacii 8 mesiacov .Pocas autonehody sa mi nastiepil stavec L1.Prva operacia spocivala v tom, ze mi dali kliny a spevnili mi chrbticu.Po dvoch mesiacoch druha operacia spocivala v tom ze nastiepeny stavec mi vyoperovali a dali inplantat.Pitam sa ci mozem cvicit a aku zostavu cvikov mi ste mi poradili.S POZDRAVOM JANA KYSELOVA.
Dobry deň
Dobrý deň,
veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.
Môj zdravotný stav si túto operáciu vyžadoval, nakoľko platnička bola rozpadnutá a tlačila na miechu. Cítila som sa veľmi zle.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem, Eva.
Dobrý deň,
začiatkom septembra 2015 som podstúpila operáciu platničky L5S1, vkladali mi syntetický implantát. Po operácii som sa necítila dobre – pociťovala som bolesť a silné ťahanie v krížovej oblasti až do celých nôh, slabosť nôh akoby svalovica a nedokázala som stáť na nohách bez pohybu.Nevedela som ten pocit ani popísať. Hoci som mala ísť na prvú kontrolu po 3 mesiacoch, naštívila som neurchirurga už po dvoch, kvôli bolestiam. Lekár tieto pocity pripisoval tomu, že mi chrbticu museli viac roztiahnuť keď implantát vkladali. Doporučil mi tabletky od bolesti. Ďalšia kontrola, bola teda o mesiac. Pri tejto kontrole mi urobili aj kontrolný rontgen. Vtedy zistili pre mňa veľmi hroznú skutočnosť. Platnička sa síce zrástla dobre ale jej horná časť sa oproti spodnej posunula o 4 – 5 mm. Lekár sa čudoval, že vôbec chodím. A tak som sa namiesto chystania do práce chystala na ďalšiu operáciu. O mesiac, začiatkom januára 2016 som podstúpila reoperáciu, ale už vložili kovovú platňu a upevnili ju šróbami. Teraz som mesiac po reoperácii a dúfam, že to už bude s odstupom času dobré, vrámci možnosti.
Chcela by som sa spýtať, nakoľko som utrpela zdravotnú, telesnú, psychickú a finančnú ujmu, na akú inštitúciu sa mám obrátiť, alebo ako sa v takýchto prípadoch postupuje. Ako mi lekár povedal, čakáme teraz na vyrozumenie firmy (zahraničnej), prečo sa to stalo, keď neurochirurg je veľmi skúsený, doteraz sa mu nič podobné nestalo a operáciu previedol správne, aspoň tak mi povedal.
Ešte taký detail. Mám 47 rokov a vážim 58 kg, ale myslím si, že tento údaj je nepodstatný. Nemalo by sa to stať ani ťažším ani starším pacientom, nakoľko touto operáciou sa má život pacientov zlepšiť.
Ak mi dokážete poradiť, budem Vám veľmi vďačná.
Veľmi pekne ďakujem za Váš čas.
Pekný deň, Eva.
Dobrý deň Eva, ďakujem za hodnotný príspevok. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Vám možno pomôže, minimálne prešetrí postup. žiadajte tiež vyjadrenie samotnej nemocnice k tejto veci, síce to asi nepoteší Vášho neurochirurga, ale podľa môjho názoru sa bez prešetrenia a vyjadrenia kompetentných nič nebude diať. Iniciatíva jednoducho musí vyjsť od pacienta. Pri najhoršom, v prípade zamietavých stanovísk, Vás čaká iba súd – občiansko právne konanie. Možno by stálo za myšlienku si vyhotoviť posudok od znalca, ktorý vie aj vyčísliť škodu na zdraví (spoločenskom uplatnení). Zároveň Vám ale musím vysloviť obdiv, že ste takto zvládla náročné operácie, možno by ma viac zaujímalo, aké (veľké) poškodenie platničky viedlo lekárov k operácii, resp. náhrade platničky…Ďakujem a držím palce!
Dobry den p. Eva chcem sa opytat ako sa citite po operacii. Moj manzel je tiez po operacii platnicky L5S1 a fixovany sroubami. Operovany bol 16.3.2016. Dakujem za odpoved
Dobrý deň.Ďakujem za informatívny článok.Som po výmene troch krčných platničiek so šiestimi šrubami.Po troch mesiacoch následne rehabilitácia po ktorej spím v polosede pre silné bodave bolesti do uší a hlavy,ktoré sa objavujú počas spánku a v súčasnosti aj cez deň.Kontrola u neurologa je možná až v januári.Mám ho kontaktovať skôr alebo sa nemusí jednať o nič vážnejšie?Ďakujem za odpoveď a prajem príjemné sviatky.S pozdravom Balážová.
Dobrý deň, ďakujem za reakciu na článok. Nie som lekár, ale ak by som bol na Vašom mieste, minimálne by som tieto bolesti tel. prekonzultoval s neurológom, prípadne s lekárom, ktorý vykonal výmenu. Možno je to prirodzená reakcia na vykonané zmeny, neodkladal by som to – určite nie v prípade, že sa to stupňuje, resp. dlhšie neodoznieva/nemení.