Návrat k behu po operácii vyskočených platničiek je pre mnohých ošemetnou záležitosťou, avšak nádej umiera posledná. Existujú vôbec šance na návrat k tejto aktivite? A ako vlastne začať? Poďme si úvod k tejto téme rozobrať s algeziológom a zároveň riaditeľom Centra liečby bolesti Pain Clinic, MUDr. Ireneuszom Przewlockim, PhD.
Obsah článku
S príchodom teplých dní vznikajú tiež mnohé možnosti na outdoorové aktivity a jednou z nich je aj beh. Mnohí ľudia sa však ocitli v situácii, kedy boli nútení vzdať sa behu po operácií platničiek. Sú v pomykove a nie sú si istí či sa môžu vôbec k tejto aktivite ešte niekedy vrátiť.
„Samozrejme, je možné sa k behu vrátiť, no všetko závisí od klientovho stavu pred operáciou, po operácii a v rámci rozsahu výkonu, ktorý sa pacientovi realizoval. Po istej dobe, keď sa obnoví svalový korzet chrbtice je možné, aby sa človek k tejto športovej aktivite vrátil. Avšak, určiť presne po akej dobe je veľmi individuálne, pretože to závisí najmä od klientovho stavu. Minimálne, vždy hovorím, že po endoskopických výkonoch, môže ísť niekto hrať o pol roka aj golf, ktorý je rotačnými pohybmi na chrbticu najviac zaťažujúci,“ objasňuje tému algeziológ MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD.
Bežecký režim je nutné vždy prehodnotiť
Na to, aby ste zbytočne nehazardovali so svojim zdravým, budete potrebovať rozumne vypracovanú stratégiu. Tú by ste rozhodne nemali zabudnúť odkonzultovať so svojím lekárom. Akonáhle budete bez bolesti a dostanete od lekára k behu zelenú, odporúčame vám, aby ste od základov prehodnotili náročnosť vášho bežeckého režimu. A to bez ohľadu na to, či ste boli pred operáciou aktívnym bežcom alebo s behom ešte len začínate. Kľúčom je sformulovať plán (s pomocou a súhlasom vášho lekára), ktorý zohľadní, ako vaše telo po operácii reaguje na fyzickú aktivitu. Ak už s behom začnete, snažte sa behať po mäkších povrchoch, kedykoľvek to bude možné. Určite veľmi pomôže nosiť odpruženú bežeckú obuv.
Na začiatku zvážte intervalový tréning
Striedajte beh s chôdzou. Používanie krátkych intervalov behu a chôdze od troch do štyroch minút behu až po jednu až dve minúty chôdze, výrazne zníži nárazy na vaše kĺby, čo vám umožní absolvovať dlhšie tréningy s menším rizikom bolesti. Celkovo by ste mali presmerovať svoje ciele a prioritne myslieť na svoje zotavenie. Vašou prvou métou by malo byť zbavenie sa bolesti tým, že budete pracovať na sile a flexibilite.
Následne môžete pridať aktivity s nízkym dopadom, aby ste zistili či vám ich vaše telo dovolí realizovať bez bolesti. Postupne do svojho plánu zakomponujte beh a chôdzu s krátkymi (10 až 15 minútovými) kolami, ktoré sa prepracujú do intervalového tréningu. Napríklad: 10 minút behu, 2 minúty chôdze, 1 minútu pauza a následne 20 minút eliptického trenažéra. Keď to zvládnete bez bolesti, postupne môžete zvýšiť čas behu a skrátiť čas intervalového tréningu. Nedávajte si za cieľ bežať preteky, kým nebudete schopní kráčať alebo behať 30 až 40 minút bez bolesti. Za týchto okolností môže vaše telo prijať nový bežecký plán bez vysokého rizika opätovného zranenia.
V mnohých prípadoch vás tento program môže posunúť úplne novým smerom, keďže sa zameriava na posilnenie vašich slabých miest. Možno zistíte, že kombinácia behu a chôdze je príjemnejšia, než samotný beh, prípadne sa môžete pomocou tejto stratégie naučiť bežať rýchlejšie. Kľúčom je vytvoriť ideálny plán, ktorý vám umožní napredovať tým najlepším spôsobom, aby ste si aktívny životný štýl mohli naďalej užívať aj v nadchádzajúcich rokoch.