Trakčná metóda – Back Traction Therapy

Ako sa ti páči článok?
[Celkom hlasovalo: 0 Priemer: 0]

Jedným zo spôsobov ako účinne uľaviť bolesti driekovej alebo krčnej časti chrbtice, ktoré sa najmä v zahraničí používajú (u nás som to doteraz neobjavil), je trakčná terapia (nie som si istý správnym prekladom, v angličtine Back Traction Therapy). Raz som úlne náhodou objavil aj web istej rakúskej kliniky, v ktorej túto terapiu účinne prevádzkujú niekoľko rokov a čo som pochopil, tak v oblasti krčnej chrbtice vykazujú veľmi dobré výsledky (skúsim nájsť web, dám adresu). Zatiaľ ponúkam iba odkaz na istú anglickú kliniku: http://www.iddtherapy.co.uk/. Aplikáciou tejto metódy sa krátkodobo pacient cíti veľmi motivovaný ďalšou liečbou, pretože sa zvýši rozsah pohyblivosti a mierne ustúpi bolesť, pre trvalé účinky je potrebné ako inak aplikovať túto terapiu viackrát.

 

Účelom trakčnej liečby je dekompresia postihnutej časti chrbtice, kde je diagnostikovaná hernia disku za účelom úľavy od bolesti. Dekompresiou sa vytvára priestor pre vysunutú platničku, aby sa vrátila do pôvodnej polohy  a prestala tak tlačiť na miechové nervy, ktoré sú príčinou všetkých bolestí a utrpenia tej ktorej časti chrbtice. Táto krátkodobá 20-30 minútová terapia dáva pacientovi možnosť pocítiť toľko potrebnú úľavu od bolesti a zároveň dokonca zvyšuje rozsah pohybu pacienta. Podľa pacientov, ktorí prešli touto terapiou a prečítal som si ich reakcie na internete, sa po aplikácii cítili ako keby cvičili (ako bolesť zo „svalovky“), pričom konštatovali zvýšenú ohybnosť v poškodených partiách chrbtice ako napríklad viac sa ohli alebo dokázali vykonávať cviky, ktoré ich predtým boleli.

 

Hoci je táto terapia podľa vyjadrení pacientov vnímaná ako efektívny spôsob nápravy chrbtice, je často využívaná v kombinácii s rôznymi inými typmi protizápalových liekov, cvičeniami, studenými a teplými sprchami a masážami.

 

Trakčná terapia – Ako funguje?

Používa sa na to počítačom riadený a motorizovaný hydraulický stôl – lôžko, ktorého jednotlivé časti  sa odďaľujú od seba presne zadefinovaným spôsobom. Pacient si ľahne na stôl a je bezpečne pripútaný k stolu pomocou lekára. Lekár následne podľa stavu pacienta určí akou váhou – silou sa má jednotlivá časť stola odďaľovať od seba. Začína sa spravidla ľahšou silou a so zlepšením stavu a flexibility pacienta a táto sila (záťaž) zvyšuje. Stroj pomaly vopred definovanou silou oddeľuje oblasť, kde je poškodená chrbtica v dôsledku hernie disku a potom sa pomaly presúva späť na svoje miesto. Pacient by mal mať pocit relaxu, niektorí tvrdili, že sa im chcelo pri tom dokonca spať. Súčasťou prístroja je aj tzv. kill-switch, spínač – tlačítko v ruke pacienta, ktorý umožní okamžité ukončenie terapie vypnutím stroja v prípade, že pacient pociťuje bolesť počas aplikácie terapie.

 

Mechanická časť lôžka so vstavaným motorom vykonáva trakciu za účelom rozšírenia napr. bedrovej oblasti chrbtice a to veľmi pomaly, okolo jednej minúty na jeden ťah. Trakcie sa postupne znižujú až na 50% času z úvodnej trakcie. Podľa reakcií pacienta sa následne trakcia opakuje 10 až 15 intervalmi. V prípade určitého diskomfortu si pacienti pomáhajú rukami, aby zmiernili alebo správne nasmerovali trakčnú silu, ktorá sa aplikuje na boľavú časť chrbtice.

 

Inou formou trakčnej terapie je výkon trakcie bez stroja, len samotným fyzioterapeutom. Fyzioterapeut bude pomaly ťahať pacientov za členky kontrolovanou silou. Postupne zmení fyzioterapeut polohu nôh až na svoje ramená, kedy ťahá silou tlačením za stehná pacienta. Takýto spôsob si však vyžaduje dokonalé poznanie pacienta a citlivé zaobchádzanie. Terapia trvá 30-45 minút a nie je vhodné ju „preháňať“, pretože takýto strečing môže nesprávnym výkonom pôsobiť kontraproduktívne.

1 komentár k “Trakčná metóda – Back Traction Therapy”

  1. Zdravím, len by som doplnil, že trakčná terapia, či už na vyššie spomínanom hydraulickom stole, alebo iba autotrakciou na lehátku, je výhradne iba pomocnou a doplnkovou terapiou popri SM systéme a chôdzi, nie je možné ak má niekto degeneratívne ochorenie disku/diskov, takto „tvrdo fyzicky“ od seba oddialiť stavce a zväčšiť objem diskov, teoreticky to vychádza dobre ale prax je žiaľ iná a takto to NEFUNGUJE. Pokiaľ by ste zvolili iba takto násilnú metódu, bez predošlého a súčasného cvičenia aspoň 3-4 mesiace SM systému, disky by sa v dôsledku tlaku vyvolaného svalovými spazmami a následného násilného oddialenia iba poškodili a vznikli by mikroprasklinky, ktoré by mohli spôsobiť ešte väčšie problémy a to za tú krátkodobú „úľavu“ určite nestojí. Ako ja vždy hovorím, ľudia, prosím Vás musia existovať VÝSLEDKY, pri nijakých takýchto metódach nejestvujú kontrolné magnetické rezonancie po absolvovaní podobných kúr, a to sa týka aj rôznych cvičebných metód,ktoré by dokazovali skutočnú objektívnu liečbu disku, OKREM, sm systému, tam sú snímky jasné, že to funguje, preto voľte správne a nestrácajte čas a peniaze menej náročnými únikmi. Kde nie sú relevantné výsledky, tam bude nejaký fígeľ…Treba cvičiť a chodiť!!!Držím palec 🙂

    Odpovedať

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.