SM systém – efektívne cvičenie pre chrbticu

SM systém – efektívne cvičenie pre chrbticu
4 (80.74%) 81 vote[s]

Čo je SM systém?

Účinný systém cvikov, ktorý pomocou naštartovania príslušných svalových skupín pôsobí na optimálny pohyb tela, smerujúci k odľahčeniu tlaku na medzistavcové platničky. Tým umožňuje ich regeneráciu, výživu a liečbu. Úlohou sm-systému je vyrovnať telo do stredovej vertikálnej línie, narovnať a natiahnuť telo smerom nahor, čím dôjde k rozšíreniu medzistavcových priestorov a k uvoľneniu platničiek. Pri aktívnom pohybe tak dôjde k rovnomernému rozloženiu tlaku a svalových požiadaviek na jednotlivé segmenty chrbtice, svalov a kĺbov.

SM systém vytvoril a naďalej už 30 rokov vyvíja český lekár – fyzioterapeut MUDr. Richard Smíšek. Vytvoril súbor základných 12 cvikov, pri ktorých sa používa gumové lano a tvoria kostru uvedeného systému. Systém si získal veľkú podporu a ocenenia v ČR a Nemecku, postupne sa dostáva aj na Slovensko. Okrem pomoci pri liečbe poškodených platničiek, sa sm-systém úspešne využíva aj na prevenciu a liečbu bolestí kĺbov (ramenný, kolenný, bedrový kĺb) a „plochých“ nôh, resp. nesprávnej klenby nôh. Je vhodný pre všetky vekové skupiny, zvlášť úspešné pre stredné a vysoké vekové skupiny pri problémoch s platničkami.

SM-systém vytvára pravidelným cvičením, ktoré mimochodom pri základnom cvičení – 12 cvikov -zaberie maximálne 10 minút(!), svalovú rovnováhu, ktorá je dôležitá pre správne držanie tela – obzvlášť pri herniách disku alebo ľahších formách bolesti chrbta spôsobenej tlakom platničiek na vystupujúce nervové korene alebo miechu.

SM-systém by vás mal naučiť:

 • správne držať telo, uvoľniť, precvičiť a natiahnuť chrbát
 • účinne liečiť poškodené platničky a stavce
 • posilňovať brušné a sedacie svaly, zároveň aj svalstvo panvového dna.
 • zmenšiť vykrivenie tela spôsobené skoliózou
 • vyrovnať kyfózu alebo lordózu
 • regenerovať poškodené kĺby a klenby nôh

 

Veľmi dôležitým faktorom pre úspešné zvládnutie tohto systému je nielen porozumenie správnej funkcii manuálneho vykonávania cvikov, ale taktiež správnemu dýchaniu, sťahovaniu a uvoľňovaniu svalstva brucha, panvy a chrbta. Jednoznačne odporúčam nájsť si inštruktora, ktorý je držiteľom certifikátu priamo od tvorcu systému a zveriť počiatočné kroky a pokusy odborníkovi, ktorý vás rýchlo naučí teóriu a prax v jednom behom niekoľkých stretnutí. Následne, keď si tieto cviky osvojíte, poľahky si ich budete sami cvičiť doma alebo aj v rámci pauzy priamo na pracovisku.

Oficiálny web SM-systému: http://www.spiralstabilization.com/cz/

Link pre vyhľadanie inštruktora výcviku podľa vašej oblasti/bydliska – pre SK mestá je zoznam lektorov úplne dole: http://www.spiralstabilization.com/cz/c-kurzy/4-lektori-metody

Obrázky, aby ste vedeli o čom asi píšem:

https://www.google.sk/search?q=sm+system&biw=1920&bih=947&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Q0WXVJC4L4fnywOo7IKgCw&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ

Nejaké videa:

 

Finančné a časové náklady (u mňa):

1 hodina času u inštruktora SM-systému: 15 eur (absolvoval som spolu 7 stretnutí: 7×15=105), následne každý deň aspoň raz 15 minút denne

Lano potrebné pre cvičenie doma: 25 eur

Špeciálna štvorcová podložka (60×60 cm), ktorá sa sedením alebo kľačaním nedeformuje: 30 eur

Kniha a cd/dvd: 20 + 10 eur

 

Osobná skúsenosť s cvičením:

SM-systém cvičím od apríla 2014 a aj keď som ho necvičil ani zďaleka každý deň (čo by som ale mal!), môžem konštatovať po 7 mesiacoch cvičenia toto:

 • Počas akútnych bolestí sa takmer cvičiť nedalo, obrovská bolesť mi nedovoľovala skoro žiaden pohyb. Sm systém však dovoľuje cvičiť cviky aj v sede na stoličke, čo som však vôbec nemohol, keďže som nevydržal sedieť ani minútu. Každý jeden pohyb bol neuveriteľne náročný, bol som takmer okamžite spotený (lialo sa zo mňa) a precvičenie celej zostavy 12 cvikov ma neuveriteľne vyčerpávalo, zaspával som totálne zničený. Prínos nebol okamžitý, naopak, až po dvoch mesiacoch som nabral určitú kondíciu a zlepšil sa mi pohyb a koordinácia. Chce to neskutočnú vôľu, neupadať na duchu a veriť, že to pomôže. Začínal som totiž cvičiť po 3 mesiacoch ležania!
 • Ďalšie mesiace sa môj pohyb s lanami zlepšoval, mohol som začať postupne pridávať varianty cvikov, keď stojíte iba na jednej nohe a tak ešte viac zlepšujete stabilizáciu tela. Tieto sa naučíte u samotného lektora výcviku a je to také know-know, ktoré máte ako bonus. Videá a knihy by mi ani zďaleka nepomohli pochopiť správny spôsob vykonávania cvičení.
 • Posledné tri mesiace som popri cvičení stále častejšie volil aj „prirodzený“ spôsob cvičenia spočívajúci v klasickej chôdzi – prechádzkami, rôznym tempom a dĺžkou trasy. Bez nejakých ťažkých prevýšení, rozumná chôdza spolu s cvičením mi robili a robia najlepší pocit, že chrbát zosilnel a môžem dokonca aj na krátko pobehnúť bez veľkých bolestí. Naučil som sa niekedy dávať pauzu jeden alebo dva dni, pretože ak som sa cítil vyčerpaný, „skočila“ na mňa ihneď nejaká chrípka a bol som úplne mimo niekoľko dní počas ktorých som nemohol normálne cvičiť, pokračovať v liečbe.

Záver

Funguje to! Či je to však navrátením do starých koľají? Ani náhodou… Jednak budem musieť naďalej poctivo cvičiť a tiež postupne zaťažovať systém do takej miery, aby som našiel rovnováhu pre celé telo. To je asi kľúč pre pochopenie starostí a bolestí s chrbticou, pretože sa stále cítim ako keby som to nebol ja. Telo sa s vysunutou platničkou neuveriteľne pomaly vyrovnáva a tento stav, ktorý momentálne mám, je naozaj omnoho lepším ako pred cvičením. Vyskúšajte tieto cvičenia tiež a zanechajte dole nejaký komentár, či na fóre. Veľa šťastia pri liečbe hernie!

 

P.S.: všimnite si, že na oficiálnom webe sú aj snímky z MRI, ktoré po dlhom cvičení preukázali, že sa platnička „opravila“. Lektorka, ktorá ma učila mi potvrdila, že takéto prípady naozaj existujú. V žiadnom prípade však podľa mňa nedôjde k navráteniu – celkovej oprave platničky, pretože na uvedených obrázkoch z MRI je jednoznačne vidieť, že platnička už nenadobudla pôvodnú hrúbku, „iba“ sa vrátila do takej podoby, že nebola vyklenutá alebo netlačila tak ako predtým.

37 comments on “SM systém – efektívne cvičenie pre chrbticu
 1. Pali píše:

  Ahoj, mozes ma prosim ta kontaktovat na e-mail. Dik. Pali.

 2. Denisa píše:

  Ahoj chcela by som sa opytat ktoreho instruktora by si mi odporucit na SM system v BA dakujem za odpoved.

  • admin píše:

   Ahoj Denisa, nemal som inštruktora z BA, vyhľadáš si ho cez odkaz tu v článku: „Link pre vyhľadanie inštruktora: http://www.spiralstabilization.com/cz/c-kurzy/4-lektori-metody“ Na uvedenej stránke skoro úplne dole je zoznam lektorov na celom SK podľa miest. Najskúsenejší inštruktor=lektor by mal predtým absolvovať kurz aj u samotného MUDr. Smíška, ktorý to vynašiel a zabehal..tam máš istotu, že vie čo robí.

   • Ľubica píše:

    Klikla som na link a nabehol mi vírus, takže smola.Chcela som pozrieť pre dceru inštruktora z okolia Prievidze

    • admin píše:

     Ľubica, CZ stránky na http://www.spiralstabilization.com/cz/ a lektori fungujú, akurát podľa googlu safe browsing: Niektoré stránky z tohto webu – spiralstabilization.com -posielajú návštevníkov na nasledujúce nebezpečné webové lokality: crystal-biz. nazwa .pl, abdelwahedbraham .com a global-adventure.home .pl., skúste druhý krát kliknúť na link, zrejme Vás presmerovalo, je to len neškodný spam a malware, ktorý aj bezplatný antivírus zachytí v prípade problémov – mne napr. vírus nehlási, už aj preto, že hneď vidím spam, zatvoril som okno a klikol ešte raz na odkaz a ide to ako má. Je to problém webu tretej strany, nie hz.sk..toto neviem opraviť.

 3. Evelyn 53 píše:

  Ahojte,ja som pre istotu osobne navštívila Rehab centrum Smíška v Prahe,bola som tam 6 dní a cvičila som denne hodinu. A veeeľmi mi pomohli denné masáže-nie tie klasické,ale také zvláštne „rozťahovanie“ tela. To bolo super!!

  • Igor píše:

   Manipulacie spolu s cvicenim su najlepsie 😉

  • laco39 píše:

   Prosim vas neposlete mi podrobne info k tomu pobytu? Dakujem

  • ELENA píše:

   dobry deň
   Chcela by som sa opitať že ako je tam s ubytovanim a kolko sa plati za rehabilitaciu v Prahe u pana Smiška ako pišete že ste tam boli a že to pomaha.
   Dakujem Vam pekne za ODPOVED.

 4. Jana píše:

  Dobry den,
  mne SM system odporucila neurologicka po neuspesnej liecbe liekmi a rehabilitaciami.Cviky ma naucili na rehabilitacnom odd. a mala som ich zadarmo. Akurat som doplacala za lano 20 €. Teraz su to dva mesiace co kazdy den poctivo cvicim. Bolesti este mavam, ale pomaly sa to zlepsuje a citim, ze mam silnejsi chrbat. Odporucam kazdemu. Cvicenie nie je narocne a zaberie cca 15 min. denne, co je super, pretoze hodinu denne by sa mi cvicit nechcelo.

 5. Andrea píše:

  Dobrý deň Jana,

  mohli by ste mi napísať v ktorom rehabilitačnom centre ste boli? Tiež som po neúspešnej liečbe liekmi a bežnou rehabilitáciou a chcela by som preto skúsiť SM systém. Avšak nestretla som sa ešte s miestom, kde by cvičenie preplácali v rámci zdravotného poistenia.

  • Andrea píše:

   Dobrý deň, aj mne už preplatili SM cvičenia ako program k rehabilitácii…cca 10 sedení. Je to určite možné všade. Treba žiadať. Držím palce.

   • Jana píše:

    Super, ja cvicim uz tri mesiace poctivo kazdy den a bolesti sa uplne stratili … konecne som sa zbavila liekov a neurologov … odporucam kazdemu

   • dana píše:

    dobry den, myslim, ze si mala stastie, v MT a TR sa urcite nic nepreplaca a ani neurologicka mi nic podobne neodporucila, len lieky 🙁 , o cviceni som sa dozvedela od znamych, v MT stoji pol hodina 12 €, takze asi tak s poistovnou, len platit a nic za to

    • Dana Valocká píše:

     Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kde v Martine by som mohla cvičiť SM systém, ďakujem pekne. Dana

  • Jana píše:

   Dobry den,
   vo Vranove nad Toplou mame rehabilitacne odd. a je tu vyskolena jedna sestra, ktora SM system predcvicuje … Mysliim, ze v kazdom meste by mala byt … Pytajte sa lekara na rehabilitacnom odd.

 6. Slavka píše:

  Som Pope operacii Bernie disku a mam este budu untie stab a L4/5, stale mam bolesti, ktore sa stupnuju a idu az do dolnej Kincardine znova.som objednana na stereoidne injekcie, ked tie nepomôžu, tak srubky do chrbtice. Žijem v UK, neviem si nájsť, co by som tak viac mohla skúsiť!! Viete mi poradiť?Slavka

  • Majo píše:

   Slavka hernia L4/5 môže byť rôzna, píšeš ze si po operacii hernie. V prvom rade by som ti odporučal návstevu dobrého fyzioterapeuta, aby ti v prvom rade uvolnil na celom tele poblokovane svalstvo (veľa blokácii vie vyvolavat zlé bolesti, ktore nemusia mat vôbec nic spolocne s herniou ani chrbticou!), odporucam potom cviky na posilnenie a zlepsenie stability tela. A je nepisana povinnost udrziavat klby ohybne a svaly aj vaziva pruzne pocas celého zivota!

  • Elena píše:

   Dobry deň, mohli by ste mi dať na vás kontakt? Ja som tiez v uk a mam problémy s platnickou. Dakujem elena

 7. Anna píše:

  Dobry den,mam dlhorocne problemy s chrbticou,najma v hrudnej casti.Zacala som sa venovat cviceniu sm.Pri cviceni jeto ok,ale bolesti sa objavia po par hodinach a pretrvavaju viac dni.Je to ok,treba vydrzat? Cvicim pod dohladom trenerky.Dakujem

 8. Janka píše:

  Ja sa chcem opytat.ak niekto absolvuje kurz sm a dostane potvrdenie o ucasti opravnuje ho to cvicit aj s inymi ludmi?dakujem

  • Zuzka píše:

   Urcite nie, Janka. Na to musite absolvovat kurz ucitela SM, bud priamo u dr. Smiska alebo u jedneho z certifikovanych lektorov na Slovensku. Nie je ich vela, najdite si v zozname na Smiskovej stranke.

 9. Martin píše:

  Ahojte, kto by chcel cvicit v Liptovskom Mikulasi mam kontakt na certifikovanu lektorku. Sam k nej chodim a vrelo odporucam! Kto by chcel kontakt piste na lavakbob@gmail.com

 10. Iveta píše:

  Dobry den,chcem sa opytat ci mozem cvicit SM system pri hernii s extruziou. Platnicja je prasknuta stredom a rozchadza sa do stran.dakujem

  • Iveta Plevova píše:

   Ahoj Iveta zaujima ma ako sa mas po roku ako si sa stym popasovala aj ja mam prasknutu L5/S1 7×16 mm .DAkujem za odpoved

 11. Lenka Zvarikova píše:

  Ahojte som po operacii krcnej chrbtice mala som herniu c6-7 je to 8 tyzdnou chcela by som sa opytat kedy mozem zacat s cvicenim a ci vobec mi odporucate cvicut dakujem

 12. Zuzana Sapáková píše:

  dobrý deň, cvicenia smsystém som sa naučila u nas v čachticiach u detskej zdravotnej sestry, fyzioteraputky, cvicím ho doma, ale chcela by som si u vás objednať cd s cvikmi, alebo súbormi cvikov. je to možné? dakujem

  • Alena píše:

   V NOvom Meste v Librise u p.Dr.Fabianovej sa dozviete viac.Aj ja k nej chodim a zacinam od zajtra(26.6) s SM systemom.

 13. Mária píše:

  Hľadám instruktora na SM systém cez víkendy v Košiciach.

 14. dana píše:

  dobry den, hladam cvicitela SM v Martine alebo Turč.Tepliciach, ja som bohuzial nenasla, nevie niekto poradit?…sydny 2912@hotmail.com….dakujem

 15. Dana píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať kde v Martine by som mohla cvičiť SM systém, ďakujem pekne. Dana

 16. Pavol píše:

  Dobry den .Chcem sa spytat kde a kto je cvicitel SM systemu v Banovciach nad Bebr.

 17. Janette píše:

  Prosím poradiť kontakt v KE na inštruktora sm systemu. Dakujem

 18. Miška píše:

  Ahojte, naozaj je sm cvičenie také účinné? Keď sa totiž tak nad ním zamýšľam, príde mi trosku nelogicke, voči niektorým základným poznatkom o problémoch s platničkami. Napr. To ze sa odporúča cvičiť aj v stave akútnych bolesti, pritom vždy sú v stave akútnych bolesti cvičenia zakázané, dovolené len dychové cvičenia a následne po utlmeni akútnych bolesti cvičenie do bolesti, nie cez bolesť. Taktiež co viem práve v sede je vyvíjaný najväčší tlak na platničku až do 180kg, pričom v ľahu je to len 25kg, čo je ďalšia vec co mi nejde do hlavy, že sa odporúča cvičiť v sede v čase akútnych bolesti, keď pritom základom liečby by malo byt obmedzenie sedenia. Celkom by ma zaujímali výsledky po cvičení od pacientov tak s odstupom niekoľkých rokov, či to nie je podobne ako často sa stáva s trakciami a kadejakymi napravacmi chrbtice, že dočasne sa úľavi od bolesti a s odstupom rokov sa ukáže byť poškodenie chrbtice ešte horšie. A to som veľkým zástancom cvičenia na chrbát, vyhľadávam len cvičenie s vysokokvalifikovanymi fyziotepapeutmi, ktorí rešpektujú individuálne osobitosti pacienta a nastavujú podľa toho individuálne cvičenie a toto sm vo mne vyvoláva dosť zmiešané pocity, neviete či existuje nejaká oficiálna štúdia ktorá by hodnotila jeho prínos s odstupom dlhšieho časového obdobia, či len tie ich vlastne chváli na oficiálnom webe?

  • Tono píše:

   SMS sam na liecbu nestaci, nie je 100%. Ale je asi najlepsim cvicenim co som vyskusal.

   • Miriam píše:

    A co este ine okrem SM systemu a chodze? Mne sa SM system zda ako jedno z najucelenejsich cviceni na chrbticu, ale naozaj asi sam osebe nestaci. Ja este cvicim nejake dalsie cviky z knihy Mechanika zad a nejake strecove cvicenia

  • Zdenka Jurigová píše:

   Milá Miška ,neviem či je také účinné ale zaberá to chrbtica tak nebolí a to cvičím dva mesiace.Neviem kdo vám povedal že treba cvičiť cez bolesti,ja mám fyzioterapeutka skvelého,ktorý pri niektorých cvikoch kde to moc bolelo sme na čas vylúčili cvik ktorý zaťažoval chrbticu a neskôr sme sa k nemu vrátili keď som sa cítila lepšie.Myslím že to je o odborníkovi.treba nájsť toho správneho,ja som mala to šťastie 😁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.