Spinálna stenóza – zúženie miechového kanála

Spinálna stenóza – zúženie miechového kanála
4.2 (84.44%) 27 vote[s]

Spinálna stenóza – Úvod

Spinálna stenóza je definovaná ako stav, kedy v jednej alebo viacerých častiach chrbtice (najčastejšie však drieková časť) dochádza k zúženiu miechového kanála. Vzhľadom k jeho zúženiu vzniká neprirodzený tlak na miechu a miechové nervy, ktoré spôsobujú najmä bolesť a necitlivosť (pri nej však nemusí byť vždy prítomná aj bolesť). V závislosti na lokálnom umiestnení kompresie rozlišujeme rôzne stavy útlaku od bolesti a necitlivosti až po brnenie v chrbte, ramenách, nohách alebo ramenách. Útlak spôsobuje tiež problém kontroly ovládania močového mechúra, znižuje funkciu čriev a znižuje neurologické schopnosti končatín (citlivosť a poruchy koordinácie). Vo veľmi závažných prípadoch spinálnej stenózy môže útlak spôsobiť až komplikáciu zvanú cauda equina syndróm, kedy pacient stráca kontrolu nad vylučovaním moču a stolice a v tomto prípade je chirurgický zákrok nevyhnutný na zachovanie prirodzených funkcií vylučovania. Spinálna stenóza je zvyčajne spôsobená starnutím. Ak je však významným spôsobom ovplyvnená kvalita života pacienta, potom môžu lekári indikovať operáciu uvoľnením dostatočného priestoru pre utlačenú miechu a nervy a zmierniť tak bolesť.

Príčiny spinálnej stenózy

Medzi bežné príčiny spinálnej stenózy patria genetika, vrodené vady, rakovinový nádor, choroba kostí, achondroplazia a ďalšie zranenia chrbtice. Inými príčinami môžu byť vek, degeneratívne ochorenie disku, osteoartróza alebo zahustené/stuhnuté väzy. Tieto príčiny však najčastejšie spôsobujú zlé a nesprávne životné návyky, ktorých zmenou síce nemusíme úplne chorobu vyliečiť, ale môžeme výrazne eliminovať bolesť (chronickú bolesť). Napriek označeniu lekárov, že sa jedná o nezvratné ochorenie, zmenou životného štýlu, ako je napr. odvykanie od fajčenia, chudnutie, zdvíhanie bremien s nohami a nie samotným chrbtom, nám veľmi pomôžu sa vysporiadať so všetkými druhmi bolesti.

Diagnostika spinálnej stenózy

Rovnako ako ostatné choroby chrbtice sa vyšetrenie najčastejšie diagnostikuje pomocou RTG, MRI alebo CT. MRI je z týchto alternatív najdetailnejšie, pretože na snímkach je možné útlak ľahšie spozorovať.

Možnosti liečby spinálnej stenózy

V prvom rade sú to obvyklé nesteroidné protizápalové lieky, napríklad Ibouprofen. Ak tieto lieky nestačia k úľave od bolesti lekár predpíše silnejšie lieky. Pomocou fyzickej terapie (rehabilitácie) si pacient vybuduje silu a vytrvalosť, zlepší pohybovú rovnováhu a pružnosť, čo prispieva k lepšiemu zvládnutiu pretrvávajúcich bolestí. Epidurálna injekcia môže taktiež uľaviť od bolesti a odstraňuje vytvorený zápal v postihnutej oblasti. Nemusí to mať však trvalý efekt a spravidla pomáha len na určitú dobu. Mnoho pacientov aplikuje teplú alebo studenú vodu na postihnuté miesto počas sprchovania (podľa toho, či uvoľnenie spôsobuje teplo alebo chlad). Voda pomôže zmierniť bolesť a zlepšujú krvný obeh v oblasti chrbta.

V prípade, ak zlyhá konzervatívna liečba a choroba výrazne obmedzuje život (pohyb) pacienta, prichádza do úvahy aj chirurgická liečba – neurochirurgická operácia. Operácia sa vykonáva obvykle tzv. laminektomiou. V laminektomii sa odstráni kus stavca, vrstva stavca tzv. lamina. Cieľom je vytvoriť viac priestoru pre miechu a zmierniť tak tlak na nervy. Komplikácie, ktoré sprevádzajú tieto operácie, spočívajú v tvorbe tzv. membránových sĺz, krvných zrazenín, či infekcií. Najhoršie na tom všetkom však je, že ani samotná operácia nemusí viesť k zbaveniu sa bolesti, resp. vyliečeniu. Obvykle sa pacient zbaví viac ako polovice bolesti, ale príznaky môžu ostať naďalej alebo sa môže stav dokonca zhoršiť. Neúspech chirurgickej liečby spôsobí často aj vznik syndrómu Failed back syndrom.

Doba zotavenia po operácii obvykle trvá od 6 mesiacov až po jeden rok. Závisí to tiež od rýchlosti (a prístupu) rehabilitačného procesu samotného pacienta. Po operáciách je pacientom často odporúčaná ľahká chôdza, ktorá zabraňuje vzniku zrastov a jaziev po operáciách chrbta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.