Stavba chrbtice a čo sú stavce označené ako C, T, L, S + číslo

Stavba chrbtice a čo sú stavce označené ako C, T, L, S + číslo
Stavba chrbtice a čo sú stavce označené ako C, T, L, S + číslo
4 (80.56%) 36 vote[s]

Keď som tu dnes prechádzal moje texty na tejto stránke, uvedomil som si, že som nenapísal jednoduchý popis chrbtice, z čoho sa skladá, koľko má stavcov, pričom je to asi jedna zo základných vecí, ktoré sú dôležité pre správne pochopenie jej funkcie a predstavy, kde sa tieto chorobné zmeny v podobe vyklenutej platničky dejú.

 

Stavba chrbtice a jej stavce:

Takže chrbtica človeka je tvorená z 33 až 34 stavcov (lat. vertebrae) – nikde som sa nedočítal, prečo má niekto 33 a niekto 34 stavcov, medzi nimi sú tie naše „staré známe“ medzistavcové platničky (lat. disci intervertebrales) a väzivá, ktoré to všetko držia pokope. Stavce sú elipsovité menšie alebo väčšie kosti, z ktorých každý má v sebe otvory, jednak kvôli uloženiu miechy, čím stavce vytvárajú chrbticový kanál a jednak kvôli vystupujúcim miešnym nervom, ktoré zase inervujú jednotlivé oblasti tela (lat. foramina magna).

stavba chrbtice a stavce

stavba chrbtice a popis stavcov

 

Chrbtica sa delí na 5 častí (obrázok a farby jej častí hore), podľa ktorých sú pomenované aj stavce:

7 krčných stavcov (lat. vertebrae cervicales) – stavce C1 až C7, tvoria krčnú chrbticu

12 hrudníkových stavcov (lat. vertebrae thoracicae) – stavce T1 až T12, tvoria hrudníkovú chrbticu

5 driekových stavcov (lat. vertebrae lumbales) – stavce L1 až L5, tvoria driekovú chrbticu

5 krížových stavcov (lat. vertebrae sacrales) zrastených do krížovej kosti (lat. os sacrum) – stavce S1 až S5, tvoria krížovú kosť

4 až 5 kostrčových stavcov (lat. vertebrae coccygeae) zrastených do kostrče (lat. os coccygeum)

 

Stavce sú teda v medicíne označované veľkým písmenom alebo skupinou písmen podľa latinského názvu časti, v ktorej sa nachádzajú a číslom, tak ako je uvedené vyššie a podľa toho poznáte, kde máte problém, keď vám lekár stanoví diagnózu napríklad prostredníctvom magnetickej rezonancie – napr. L5-S1 znamená zistenie problému v spodnej časti driekovej chrbtice v prepojení s krížovou časťou, kde sa mimochodom nachádza najväčšia platnička v ľudskom tele a zároveň najčastejšie postihnutá namáhaním alebo fyziologickým opotrebovaním. Podobné je to v segmente L4-L5, ďalšia najčastejšia oblasť je potom krčná chrbtica C6-C7, C7-T1.

Chrbtica nesie hmotnosť všetkých častí tela a prenáša ju cez panvu na dolné končatiny. Kvôli vzpriamenému držaniu tela je tak vystavená veľkým tlakom, hlavne v driekovej oblasti, ktorá je na to prispôsobená najväčšími stavcami a platničkami. Chrbtica nám umožňuje vykonávať všetky pohyby ako predklon, úklon či otáčanie a preto sa o ňu dobre starajme..

8 comments on “Stavba chrbtice a čo sú stavce označené ako C, T, L, S + číslo
 1. Igor píše:

  Dobrý den. Ked sa hýbem alebo pracujem tak ma nič nebolí, ak musím stáť v rade v obchode -bez pohybu, alebo vlastne po stojačky čakať bez pohybu tak po piatich minutách sa neviem zohnúť,sadnúť do auta ?

 2. Oľga píše:

  Dobrý deň,

  prosím ozvite sa mi kto máte operáciu platničky a máte použitú metódu dynamický stabilizátor – dynezis, prišroubované 6 šroubami v driekovej časti chrbtice. Som 12 rokov od operácie, 3 roky mám už problémy a tento rok od júna 2016 mám veľmi veľké bolesti.

 3. Monika Miskonicova píše:

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať mám bolesti chrbta. 8-9 stavce tlačia na miechu a 2 platničky vytecene.Tak mi to lekár povedal. Neviem čo s tym?? Bola som na rehabilitáciach ale nepomáhajú. Mám lieky na bolesti.A nechcem ich jesť stále.Môžte mi poradiť??? Ďakujem veľmi pekne.monika

  • Dagmar píše:

   Ahoj Monika,

   skúsila si spoločnosť europainclinics? Na Slovensku majú strediská v BA, KE a Bardejove. Mne praskla v máji 2016 platnička a v júni ma v Košiciach operoval jeden Nemec – Georg Michael Hess. Má zlaté ruky, operácie sa nemusíš báť. Ak máš nejaké otázky, kľudne mi zavolaj: 0918/087323

   Dagmar

 4. Jana Hudecová píše:

  potrebujem kompletné neurologicke vyšetrenie -deformity chrbtice, skolioza, velmi úzke až zanikajúce priestory C 5/6 a 6/7, bolesti v pravej lopatke 3mesiace, inak bolesti chrbtice už dlhodobo.

  • Iveta píše:

   Cau presne mam to iste co ty chodila po doktoroch a nic nepomohlo neviem jak to bude dalej jak budem starsia? maj sa kamoska Iveta

 5. petra píše:

  Ahojte, mam 30 rokov a takisto mam problemy s chrbticou. Ako mi neurológ aj obvodny vysvetlovali,znicene a vytecene platničky a nasledne bolesti su dôsledkom ochabnutého svalstva. Ak človek začne pravidelne cvičiť a posilnovat chrbtove svaly, stav sa môže do velkej miery zlepsi a bolesti ustúpia.neurologicka mi zdôraznila ze operácia dlhodobo nepomôže,len sa bolesť a poskodenia presunu na ine miesto na chrbtici. Treba zmenit navyky a hlavne sa začať hybat a výsledky sa urcite dostavia. Ja cvicim sm system, zatial kratko, tak som zvedava. Najdete o tom vela na nete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.